Medialab Gdańsk. szukamy.org

status: trwające

Popularyzacja domeny publicznej to jedno z pól aktywności Medialabu Gdańsk. Serwis www.szukamy.org, który powstał przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, poświęcony jest domenie publicznej. Prezentowane są w nim nie tylko wybrane ze zbiorów polskich bibliotek cyfrowych utwory ale także propozycje na twórcze ponowne ich wykorzystanie. Informujemy także o idei domeny publicznej.

Znajdziemy tam ciekawe informacje o dzielnicach Gdańska (Nowy Port) lub wpisy nawiązujące do tradycji tak miejskich jak wspomnienia z Jarmarku św. Dominika jak i społecznych i religijnych jak święta i związane z nimi obyczaje. Pokazujemy jak niegdyś przedstawiano wciąż bliskie nam tematy np w przedwojennej prasie, co nasi przodkowie uważali na temat zabaw i w co się ubierali i co jedli.

Mamy plany na rozwój szukamy.org. Wszak kwestie re-use i otwartych instytucji kultury dopiero zaczynają być ważne i zauważane. Proces digitalizacji w wielu instytucjach typu GLAM trwa. Pytania co robić ze zdigitalizowanymi utworami już się pojawiają. Budowa kolekcji online i zarządzanie nią to wręcz zawody przyszłości.

Naszym zadaniem będzie także trzymać rękę na pulsie i wspierać instytucje kultury w temacie otwartości.

 

Przejdź do strony projektu