Medialab Gdańsk. FactFlow

status: trwające

FactFlow: Strumień Prawdziwych Informacji w Świecie Mediów

Cykl spotkań i warsztatów dot. walki z dezinformacją, fake newsami, roli mediów w kreowaniu rzeczywistości.

 

PROGRAM*

marzec – czerwiec 2024

1.03

#warsztat
g. 12-15
 CyberElfy. prow. Magdalena Szpecht. obowiązują zapisy; koszt 200 zł/grupa

„Warsztaty z cyber-bezpieczeństwa” dla osób w wieku 14+
Zapraszamy do uczestnictwa w warsztatach z cyber-bezpieczeństwa, które poprowadzi reżyserka teatralna, dziennikarka i cyber-aktywistka Magda Szpecht, znana również jako Cyber Elfka. Wraz z wybuchem wojny w Ukrainie, Magda postanowiła porzucić swoje dotychczasowe zajęcie reżyserki teatralnej i w pełni oddała się walce z rosyjską propagandą i dezinformacją w sieci. Jej codziennością stało się tropienie trolli, pozyskiwanie cennych informacji i weryfikacja rozpowszechnianych wiadomości. Podczas wspólnego spotkania przyjrzymy się metodom ochrony swoich danych w sieci, rozpoznawaniu zagrożeń związanych z naszą aktywnością w Internecie, a także opowiemy o skutecznych metodach walki z fake-newsami, dezinformacją czy phishingiem. Celem warsztatów jest przybliżenie i nazwanie problemów z jakimi spotykają się użytkownicy Internetu, a także zapoznanie uczestników z realnymi narzędziami, które pomogą odróżnić newsy od fake-newsów, ale też zabezpieczyć swoją obecność w sieci przed niechcianymi spojrzeniami i atakami.”

2.03

g. 19.00 FactFlow –  Inauguracja cyklu

#Spektakl „CyberElf” – Magdalena Szpecht; bilety 30 zł;

#Rozmowa z Magdą Szpecht prow. Wiktor Nowak

Spektakl-wykład, który jest działaniem tu i teraz, z jednej strony pozwalającym nam na wgląd w codzienną walkę i zadania, przed jakimi staje artystka w obliczu kolejnych rozdziałów wojny. Z drugiej, będzie to okazja dla każdego z nas, aby poznać proste narzędzia, dzięki którym możemy włączyć się w konflikt i pomóc Ukrainie w jej walce o wolność.
Po wybuchu wojny 24 lutego 2022 roku reżyserka teatralna Magda Szpecht postanowiła wrócić do swojego pierwszego zawodu – dziennikarstwa. Porzucając dotychczasowe zajęcia, wybrała drogę Cyber Elfa – walczącej z rosyjskimi trollami, fake newsami i dezinformacją cyberaktywistki. Jej codziennym polem bitwy i narzędziami do udostępniania sprawdzonych informacji stały się platformy społecznościowe, ale też portale informacyjne, kanały telewizyjne i wiadomości z pierwszej ręki. Wszystko to, aby chronić pierwszą – i może kluczową dla stron wyłączonych z konfliktu – linię frontu: odbywającą się w cyberprzestrzeni walkę o prawdę.
Po spektaklu rozmowa z reżyserką, którą poprowadzi Wiktor Nowak.

27.03 

 #warsztat
g. 9-15 Walka z dezinformacją poprzez edukację. Warsztaty z gry “Czwarta władza” z dodatkiem Dezinformacja  9-15 ( w sumie 6x 2 g- 6 grup) obowiązują zapisy; koszt 125 zł/grupa (maks 25 os) zapisy od (04.03)

#rozmowa
g. 18.00 Rola mediów w wale z dezinformacją. pro. Katarzyna Michałowska;

23.04

#rozmowa #spotkanie

g. 18.00 Stopfake!

28.05.

#rozmowa #spotkanie

g. 18.00 Propaganda vs dezinformacja

18.06 

#debata #spotkania

g. 18.00 O dezinformacji wojennej. prow. Filip Gołębiewski (Instytut Dyskursu i Dialogu) 

*Organizator zastrzega sobie zmiany w programie.

Organizator

Partner