Medialab Gdańsk. Wyszukane

status: trwające

Popularyzacja domeny publicznej to jedno z pól aktywności Medialabu Gdańsk. Serwis szukamy.org, który powstał przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, poświęcony jest ponownemu wykorzystywaniu utworów z domeny publicznej. Staramy się nie tylko publikować ciekawe materiały znalezione w sieci ale również prezentować możliwości ich wykorzystania na co dzień i od święta. To zawsze praktyczne i sprawdzone pomysły do zrealizowania samemu w domu, czasem przy wykorzystaniu nowych technologii np. kolaże, kolorowanki. A żeby nie pozostać gołosłownym to sami postanowiliśmy pokazać potencjał domeny publicznej w praktyce i dać dobry przykład.

Wymyśliliśmy „Wyszukane – pamiątki z Gdańska”.

Przedwojenne grafiki, ilustracje, ogłoszenia, mapy – zdobią typowe gadżety tj torby bawełniane, kubki, pocztówki czy puzzle. Wzory, które kiedyś wzbogacały codzienne gazety stały się oryginalnymi ozdobami. Trochę retro i trochę nostalgicznie ale zawsze w dobrym stylu.

Dodatkowo każdy wzór został opracowany graficznie –  dlatego, żeby pokazać, że można te wzory dowolnie przerabiać wg własnego uznania. Pierwszą serię przygotowaliśmy we współpracy z Anitą Wasik, drugą z Julią Parchimowicz.

Pamiątki są stale dostępne w księgarni Instytutu Kultury Miejskiej. Okazjonalnie prezentujemy się również na gdańskich jarmarkach: letnim dominikańskim i zimowym świątecznym.

Polecamy również e-sklep Instytutu Kultury Miejskiej
Wszystkie materiały źródłowe, jakie zostały przez nas wykorzystane przy produkcji Wyszukanych publikujemy na szukamy.org we wpisach dotyczących pamiątek.

śledźcie nas:  #wyszukane #wyszukanyremiks


prasówka.

www.gdansk.pl/wiadomosci/powstaly-tatuaze-zmywalne-inspirowane-ilustracjami-xvii-wiecznego-podroznika
„Alternatywne pamiątki” Trojmiasto.pl

„Zapomniane – wyszukane i znów na czasie” Art’n’biznes

Przejdź do strony projektu